Statystyki z ostatnich lat pokazują, że Polacy coraz częściej się rozwodzą. Zaobserwować możemy to także w swoich środowiskach, w pracy czy w rodzinie. Coraz częściej słyszymy, że niedawno zawarte, młode małżeństwo decyduje się na rozstanie. Zdarza się też i tak, że na rozwód decydują się pary z długim stażem, posiadające dorosłe dzieci.
Z jakich powodów rozwodzimy się najczęściej?
Na salach sądowych jako najczęstsza przyczyna rozwodu pojawia się niezgodność charakterów. Jest to pojęcie bardzo szerokie i wieloznaczne. W praktyce dotyczy ono sytuacji, gdy strony przez bardzo długi czas nie są w stanie porozumieć się w żadnych ważnych sprawach. Za takimi nieporozumieniami stoją nie tylko cechy charakteru ale bardzo często, jest to także trudna sytuacja finansowa, kłopoty wychowawcze z dziećmi czy mieszanie się do konfliktów rodziców i teściów. Kolejna istotna przyczyna rozwodów to występowanie nałogów oraz patologicznych zachowań, takich jak przemoc domowa. Jeśli chodzi o nałogi to we współczesnych czasach oprócz alkoholizmu pojawia się także uzależnienie od narkotyków czy od hazardu. Stosunkowo częstą przyczyną rozwodów obecnie jest też pojawienie się nowego partnera. Dotyczy to przede wszystkim par młodych. Osoby takie dzisiaj stosunkowo łatwo rezygnują z małżeństwa, gdy na horyzoncie pojawia się ktoś nowszy i ciekawszy. Decyzja o odejściu do kogoś innego najłatwiej podejmowana jest w przypadku par bezdzietnych.
Co jeszcze sprzyja zwiększonej liczbie rozwodów?
W obecnych czasach kobiety dużo chętniej i częściej odchodzą od swoich mężów niż miało to miejsce jeszcze dwie dekady temu. Jeśli więc kobieta jest bita, poniżana czy zwyczajnie lekceważona, często odchodzi od męża. Wynika to z faktu, że współczesne kobiety są dużo bardziej niezależne i pewne siebie. Mają wykształcenie, dobrą pracę a często i własne oszczędności z czasów panieńskich. W społeczeństwie występuje dzisiaj także większe przyzwolenie na rozwody i taka kobieta nie jest już dzisiaj wytykana palcami. Gdy nie ma dzieci oraz bardzo dużego majątku do podziału rozwód można przeprowadzić szybko i w miarę niedrogo. W pozostałych przypadkach przydaje się dobry adwokat, zwłaszcza wtedy, gdy kobieta występuje o alimenty albo chce ograniczyć prawa rodzicielskie byłemu mężowi. Warto zauważyć, że rozwodom sprzyja także zwyczaj prowadzenia małżeństw na odległość. Dotyczy to przede wszystkim tych związków, gdzie jedno z partnerów pracuje na emigracji. Takie małżeństwa z reguły kończą się po kilku latach.